PLÁNOVÁNÍ KUCHYNĚ
Jistě oceníte, když při práci je každá věc po ruce a přesně tam, kde ji hledáte. Při plánování nové kuchyně je dobré přemýšlet nejenom o tom, z jakého materiálu kuchyň bude, ale také o tom, kam všechno uložíme. Při těchto úvahách se zamyslete nad tím, co Vám ve stávající kuchyni vyhovuje a co byste chtěli změnit. Každá kuchyně je limitována prostorem, jenž máme k dispozici, a dále například umístěním vývodů vody nebo elektřiny, které ne vždy lze změnit. Můžeme Vám pomoci přehledně a prakticky uspořádat Vaši novou kuchyni podle následujících doporučení zónového plánování prostoru Dynamic Space. Získáte více úložného prostoru pro ukládání věcí a ušetříte pohyb v kuchyni.
Více informací na stránkách Blum.
Zónové plánování
Zásoby
Ve skříňkách v zóně „Zásoby“ jsou uloženy předměty, určené ke spotřebě. To jsou potraviny a další zboží, které při vaření a pečení spotřebujete a následně je pak musíte znovu nahradit novými. K nim patří nechlazené a chlazené potraviny. Proto jsou neodmyslitelnou součástí této zóny i mrazák a lednice. Otevřená balení zpravidla patří do zóny „Příprava“.
Ukládání
V zóně „Ukládání“ jsou uloženy předměty, které při práci v kuchyni používáte, a rovněž předměty, určené ke spotřebě. Jedná se hlavně o kuchyňské potřeby, nádobí a skleničky. Z ergonomického hlediska je účelné a výhodné mít velmi často používané nádobí uloženo na místo v horních skříňkách ve výsuvech spodních skříněk.
Mytí
V centru zóny „Mytí“ jsou myčka na nádobí a dřez se spodní skříňkou pod dřezem. Tato spodní skříňka představuje správné místo pro uložení soupravy nádob na tříděný odpad, a rovněž pro čisticí prostředky a pomůcky pro čištění a mytí.
Příprava
V této zóně jsou uloženy kuchyňské pomůcky, nutné pro přípravu pokrmů. Patří sem i otevřená balení potravin či nebalené potraviny, s nimiž při přípravě jídla pracujete nejčastěji.
Vaření/pečení
Tato zóna je jistě středem a srdcem každé kuchyně a obsahuje kuchyňské přístroje, kterými jsou např. sporák, trouba, mikrovlnka a odsavač. Jsou zde uloženy předměty, které jsou zapotřebí při vaření a pečení, jako hrnce, pánve a pracovní příbory.
Ergonomické plánování
Pohyb lze ušetřit také vhodným uložením věcí ve výškové ose. Nejčastěji používané předměty by měli být umístěny vždy v horní zásuvce spodní skříňky a na spodní polici horních skříněk.
Užitečné informace
Police za dvířky ve spodních skříňkách jsou ergonomicky velmi nevhodné. Uložené předměty musíte pracně hledat, protože o celém vnitřním obsahu skříňky nemáte přehled. Musíte se ohýbat, případně vyndat část obsahu skříňky, abyste se dostali k věcem uloženým v zadní části. Naproti tomu zásuvky a výsuvy poskytují optimální přehled a pohodlný přístup. Výška pracovních ploch ve Vaší kuchyni by se měla přizpůsobit výšce Vašeho těla a ne opačně. Použijte následující základní pravidlo: Při pokrčených rukách musí být prostor mezi lokty a pracovní plochou 10 – 15 cm. Dbejte na to aby zóna přípravy, která je hlavní pracovní plochou v kuchyni, byla dostatečně velká. Prostor mezi dřezem a sporákem by měl být nejen dostatečně velký, měl by být také dostatečně osvětlen. Doporučuje se minimální šířka 90 cm.